Кафедра загальної фізики та методики навчання фізики
Завідувач кафедри
Шут Микола Іванович
академік Національної академії педагогічних наук України, професор,
академік АНВО України, доктор фізико-математичних наук, Заслужений діяч науки і техніки України,
відмінник народної освіти України
Освіта і наукова підготовка:
М.І. Шут є відомим в Україні та за її межами фахівцем у галузі дидактики фізики та методики її навчання в закладах вищої та середньої освіти. Він активно займається просвітницької діяльністю у напрямку висвітлення ролі фізики в суспільстві та у житті кожної людини. Масштабна робота виконана М.І. Шутом з формування змісту фізичної освіти у вищій та загальноосвітній школах.
Він брав активну участь у розробленні державних стандартів вищої та загальної середньої освіти і є співавтором чинних навчальних програм з фізики для вищої та загальноосвітньої шкіл. Він є також співавтором концепції створення і впровадження в освітній процес сучасних технічних засобів, протягом багатьох років очолював науково-методичну комісію засобів навчання і шкільного обладнання при Міністерстві освіти і науки України.
Вагомим є внесок Миколи Івановича у формування національного фонду шкільних підручників з фізики, які об’єднані єдиною концепцією і створені на спільній теоретико-методичній основі, а інновації, використані в цих підручниках, спрямовані на формування в учнів цілісної системи знань з фізики. Микола Іванович входить до складу редколегій низки фахових видань, протягом тривалого часу був головним редактором часопису Українського державного університету імені Михайла Драгоманова (серія «Фізика і математика у вищій школі»).
Микола Іванович бере активну участь у підготовці майбутніх учителів і науково-педагогічних працівників. Протягом тривалого часу він очолював спеціалізовану вчену раду Д.26.053.06 в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова зі спеціальностей 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика), теорія та методика навчання (астрономія).
За ініціативи Миколи Івановича при спеціалізованій вченій раді створено науковий семінар з попереднього розгляду дисертацій, який забезпечує високий науковий рівень дисертаційних робіт та постійне поповнення освітньої галузі України висококваліфікованими науково-педагогічними кадрами. Є членом спеціалізованої вченої ради Д 26.053.03 із захисту кандидатських і докторських дисертацій зі спеціальності 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика) в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова, а також членом спеціалізованої вченої ради Д. 18.092.01 із захисту кандидатських і докторських дисертацій зі спеціальностей 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика) та 13.00.04 – професійна освіта у Бердянському державному педагогічному університеті.
Наукові інтереси і наукова діяльність:
Керує роботою Всеукраїнського науково-методичного семінару «Проблеми дидактики фізики у вищій та загальноосвітній школах». Під керівництвом М.І. Шута захищено 5 докторів наук та ____кандидатів наук зі спеціальності «теорія та методика навчання (фізика)».
М.І. Шут є також відомим вченим у галузі молекулярної фізики і теплофізики полімерів і наносистем на їх основі. Під його керівництвом захищено 12 кандидатів фізико-математичних наук. Він має 5 авторських свідоцтв на винаходи. Одним з найвідоміших відкриттів М.І. Шута, яке мало суттєве значення для розвитку фізики і хімії, було відкриття взаємозв’язку структурної і механічної релаксації в полімерах, що дозволило отримувати і досліджувати композити з унікальними електричними та поглинальними властивостями.
М.І. Шут керує роботою наукової школи «Теплові та релаксаційні явища в полімерах і композитах». До складу наукової школи входять науковці, які впродовж багатьох років плідно працюють у галузі теплофізики полімерів, а також забезпечують інтеграцію освітньої і наукової складових у діяльності університетів, що є необхідною умовою якісної підготовки фахівців, а також вагомим чинником становлення наукового й інноваційного потенціалу держави. Діяльність наукової школи М.І. Шута забезпечує системне запровадження в освітній процес результатів наукових досягнень, а також комплексів педагогічних методів та прийомів, спрямованих на постійне залучення студентів до активної науково-дослідницької діяльності.
Наукові публікації:
М.І. Шуту належить понад 400 наукових та навчально-методичних праць які добре відомі науковій громадськості і здійснюють значний вплив на підвищення рівня досліджень у галузі теплофізики, фізики полімерів та дидактики вищої і загальноосвітньої шкіл.
Заслуги Шута М.І. були гідно відзначені державою. Він нагороджений багатьма нагородами, зокрема Почесною грамотою Верховної Ради України, Медаллю А.С. Макаренка, медаллю В.О. Сухомлинського Національної академії педагогічних наук України, медаллю «20 років незалежності України» Міжнародного академічного рейтингу популярності «Золота фортуна», Медаллю Кондратюка Федерації космонавтики України, медалями Гагаріна та Ціолковського Федерації космонавтики України.
Детальніше: Шут Микола Іванович
Професорсько-викладацький склад
Січкар Тарас Григорович
професор кафедри, кандидат фізико-математичних наук
Освіта і наукова підготовка:
Професор кафедри загальної фізики та методики навчання фізики Українського державного університету імені Михайла Драгоманова.
Стаж роботи (науково-педагогічний): 46 років.
Контактні дані: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ;
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Короткі біографічні дані: Народився 7 серпня 1956 року в м. Києві.
У 1977 році закінчив з відзнакою Київський державний педагогічний інститут імені О.М. Горького. За фахом – учитель фізики. Після закінчення інституту працював учителем фізики в середній школі № 79 м. Києва.
Навчався в аспірантурі при кафедрі фізики (1977 – 1980 рр.), працював на посадах молодшого та старшого наукового співробітника НДС, викладача, доцента, заступника декана фізико-математичного факультету, відповідального секретаря приймальної комісії, професора кафедри загальної фізики та методики навчання фізики (з 2014 р.).
Кандидат фізико-математичних наук (29.11.1985 р.). Дисертація на тему «Теплофізичні властивості та релаксаційні процеси в модифікованих епоксидних полімерах» в Одеському державному університеті імені І.І. Мечникова за спеціальністю 01.04.14 – Теплофізика та молекулярна фізика. Наукові керівники: доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри фізики КДПІ імені О.М. Горького Дущенко Віктор Павлович та доцент кафедри фізики Шут Микола Іванович.
Наукові інтереси і наукова діяльність:
Був членом спеціалізованої вченої ради К 26.179.02 при Інституті хімії високомолекулярних сполук НАН України зі спеціальності 01.04.19.- фізика полімерів (фізико-математичні науки). В 1995 році отримав грант Міжнародного фонду “Відродження” – „Соросівький Доцент” та в 2002 році – науковий грант на стажування в США Міжнародної програми „SABIT”.
Нагороди: “Почесна грамота кабінету міністрів України”, “Почесна грамота МОН України”, знак “Відмінник народної освіти”, нагрудний знак МОН України «За наукові та освітні досягнення», медалі імені Ю.О. Гагаріна, Г.С. Титова та С.П. Корольова федерацій космонавтики, медаль імені В.П. Дущенка.
Коло наукових інтересів: структура, теплофізичні та релаксаційні властивості сітчастих полімерних композиційних матеріалів, зокрема, вплив силових полів, ультрафіолетового опромінення, наповнення та пластифікації на їх структуроутворення та властивості, методика вищої школи.
Наукові публікації:
Під керівництвом захистив дисертацію кандидат фізико-математичних наук О.В. Горшунов “Теплофізичні властивості модифікованих епоксидних полімерів”.
Наукові праці: Основні наукові здобутки Т. Г. Січкаря викладені у понад 270 наукових працях. Серед яких – 3 монографії, 10 навчальних посібників, наукових статей.
Наявність за останні п’ять років наукових публікацій у періодичних виданнях, які включені до науково метричних баз, рекомендованих МОН, зокрема Scopus або web of science core collection:
1. M.O. Rokytskyi, M.I. Shut, V.L. Demchenko, T.G. Sichkar, H.V. Rokytska, A.M. Shut, K.V. Ursul. Influence of nanodispersed tin dioxide on polychlortrifluoroethylene mechanical properties. // Applied Nanoscience. – 2022. - https://doi.org/10.1007/s13204-022-02597-1. (Scopus)
2. М.І. Шут, Л.Ю. Благодаренко, Т.Г. Січкар. Інноваційний потенціал наукових досліджень на базі педагогічних університетів в освітньому процесі з фізики. Наукові записки БДПУ. Серія: Педагогічні науки. – Вип. 2. – Бердянськ: БДПУ. 2021. – с.350 – 357. (Index Copernicus).
3. М. Шут, Л. Благодаренко, Т. Січкар. Науково-дослідницький центр як важливий компонент системи навчання фізики в педагогічних університетах. Фізико-математична освіта: науковий журнал. Том 32, №7. Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка, Фізико-математичний факультет. Cуми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2022. С. 40 – 53. (Index Copernicus)
4. М. Шут, Л. Благодаренко, Т. Січкар. Першочергові цілі та завдання на шляху реалізації інтегративної моделі природничо-наукової та технічної освіти. Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. серія педагогічна. Випуск 28. 2022. с. 32-35. (Index Copernicus, Google Scholar, CEJSH).
5. М.І. Шут, Л.Ю. Благодаренко, Т.Г. Січкар. Занепад фізичної освіти в Україні як проблема загальнодержавного значення. Збірник наукових праць Кам’янець Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія педагогічна. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Вип.28: Концептуальні основи розбудови сучасної природничо-математичної та фізико-технологічної освіти. 2023. – с.32 – 35. https://doi.org/10.32626/2307-4507.2022-28. (Index Copernicus).
Наявність не менше п’яти публікацій у наукових виданнях, включених до переліку наукових фахових видань України:
1. Т.Г. Січкар, М.О. Рокицький, Л.К. Янчевський, Г.В. Рокицька, К.В. Урсул, М.І. Шут. Фізико-механічні та релаксаційні властивості системи ПХТФЕ – нанодисперсний графіт. Фізика аеродисперсних систем. – 2020. – № 58. с. 15 – 25.
2. Т.Г. Січкар, М.О. Рокицький, Л.К. Янчевський, Г.В Рокицька., К.В. Урсул, М.І. Шут. Вплив модифікації на фізико-механічні та релаксаційні властивості системи полімер-модифікований нанокарбон. Фізика аеродисперсних систем. – 2021 №59. с. 17 – 25.
3. Т.Г. Січкар, М.О. Рокицький, Л.К. Янчевський, Г.В. Рокицька, К.В. Урсул, М.І. Шут. Теплофізичні властивості полімерних композитів на основі наповненого терморозширеним графітом поліхлортрифторетилену. Фізика аеродисперсних систем. – 2022 №60. с. 31 – 39.
4. Т.Г. Січкар, М.О. Рокицький, В.Л. Демченко, А.М. Шут. Тепло- та електрофізичні властивості нанокомпозитів ПХТФЕ–ТРГ І ПХТФЕ–ТРГ/SIO2. Полімерний журнал. 2023. 45, № 3 – с. 204 – 213. ISSN 1818-1724.
5. М.І. Шут, Л.Ю. Благодаренко, Т.Г. Січкар. Науково-дослідна діяльність в педагогічних університетах: забезпечення якості освітнього процесу та інноваційного розвитку. Матеріали міжнародної наукової конференції «Концепція формування природничо-наукової компетентності та світогляду майбутнього фахівця в умовах STEM-освіти». м. Кам’янець-Подільський, 6-7 жовтня 2021 р. – Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2021. – с.94 – 95.
Наявність виданих навчально-методичних посібників/посібників для самостійної роботи студентів та дистанційного навчання, конспектів лекцій/практикумів/методичних вказівок/рекомендацій загальною кількістю три найменування:
- Т.Г. Січкар. Електрика і магнетизм. Курс лекцій. Навчальний посібник. Київ: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2021. – 192 c.
2. Т.Г. Січкар, М.І. Шут. Електрика і магнетизм. Навчальний посібник для іноземних студентів. Київ: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2019. – 28 c.
3. Т.Г. Січкар. Основи фізичної хімії. Курс лекцій. Навчальний посібник для студентів фізичних спеціальностей. Київ: УПУ імені Михайла Драгоманова, 2023. – 120 с.
Благодаренко Людмила Юріївна
доктор педагогічних наук, професор
Наукові ступені і звання:
доктор педагогічних наук, професор, двічі Соросівський учитель, Відмінник освіти України
Освіта і наукова підготовка:
Професор кафедри загальної фізики та методики навчання фізики Українського державного університету імені Михайла Драгоманова
Короткі біографічні дані:
Народилася 14 серпня 1957 року в м. Києві. У 1988 році закінчила з відзнакою Київський державний педагогічний інститут імені О.М.Горького. За фахом – учитель фізики і астрономії. Після закінчення інституту протягом 16 років працювала в середній загальноосвітній школі № 242 м. Києва на посаді учителя фізики.
Кандидат педагогічних наук (2003 р.). Дисертація на тему «Особистісно-орієнтоване навчання фізики в педагогічних класах» за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика). Захищена на спеціалізованій вченій раді Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. Науковий керівник – кандидат фізико-математичних наук, професор Г.П. Грищенко. Доцент кафедри фізики ( 2004 р.).
Доктор педагогічних наук (2011 р.). Дисертація на тему «Теоретико-методичні засади реалізації фізичної компоненти державного стандарту базової середньої освіти» за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика). Захищена на спеціалізованій вченій раді Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. Науковий консультант – академік Національної академії педагогічних наук України, доктор фізико-математичних наук, професор М.І. Шут. Професор кафедри загальної та прикладної фізики (2014 р.).
Наукові інтереси і наукова діяльність:
Заступник голови спеціалізованої вченої ради Д 26.053.03 із захисту кандидатських і докторських дисертацій зі спеціальності 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика) в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова. Член спеціалізованої вченої ради Д. 18.092.01 із захисту кандидатських і докторських дисертацій зі спеціальностей 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика) та 13.00.04 – професійна освіта у Бердянському державному педагогічному університеті. Член редакційної колегії науково-методичного журналу «Фізика та астрономія в рідній школі». Виконувала обов’язки член комісії з інформатизації закладів освіти Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України. Виконувала обов’язки заступника відповідального редактора та член редакційної ради Наукового часопису НПУ імені М.П. Драгоманова, серія №3. «Фізика і математика у вищій і середній школі».
Під керівництвом Благодаренко Л.Ю. захищено 3 кандидати наук – Н.Б. Бурдейна «Методичні основи створення та використання навчального комплекту з фізики для студентів вищих будівельних навчальних закладів», Л.О. Кулик «Фізичні задачі як засіб розвитку дивергентного мислення учнів», Л.В. Мініч «Формування мотивації до навчання фізики учнів основної школи», Т.Б Петруньок «Навчання фізики майбутніх фахівців будівництва та цивільної інженерії на основі компетентнісної освітньої моделі».
Нагороди:
В рамках Міжнародної програми підтримки освіти в галузі технічних наук у 1996 та 1997 роках (ISSEP) за значні досягнення в педагогічній діяльності здобула звання Соросівського вчителя. Нагороджена знаком «Відмінник освіти України» (2007 р), знаком «Ушинський К.Д.» (2017 р.) та Почесною грамотою Національної Академії педагогічних наук України за особистий внесок у підготовку висококваліфікованих фахівців для національної освіти (2012 р.). За особливі досягнення на освітянській ниві нагороджена Почесною Відзнакою Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова – Срібною медаллю «Михайло Петрович Драгоманов 1841-1895 рр.» (2014 р.).
Коло наукових інтересів:
Педагогічна та наукова діяльність спрямована на підготовку науково-педагогічних кадрів для системи освіти України, створення навчальних програм та підручників з фізики для нової української школи, системне впровадження освітніх інноваційних технологій у зміст, форми і методи навчання, інтеграцію освітньої і наукової складових у діяльності педагогічних університетів. У 1996 році за ініціативою Благодаренко Л.Ю. на базі загальноосвітньої школи № 242 біло відкрито педагогічний клас фізико-математичного профілю, у якому впродовж 10 років успішно здійснювалася підготовка учнівської молоді до поповнення лав майбутніх учителів фізики. Вагомий внесок зробила Благодаренко Л.Ю. у формування національного фонду шкільних підручників. Вона є співавтором чинної програми з фізики для закладів середньої освіти та підручників з фізики нового покоління. Інновації, використані в цих підручниках, спрямовані на формування в учнів цілісної системи знань і дозволяють учителям ефективно запроваджувати нові методичні підходи до організації освітнього процесу.
Основні наукові праці:
Монографії:
1. Благодаренко Л.Ю. Теоретико-методичні засади навчання фізики в основній школі: монографія. Київ, 2011. 427 с.
2. Благодаренко Л.Ю., Петруньок Т.Б. Підвищення кваліфікації викладачів фізики закладів будівельної вищої освіти як актуальна педагогічна проблема. Науково-методичні засади модернізації системи підвищення кваліфікації педагогічних працівників в інформаційному суспільстві: колективна монографія / за заг. ред.. професора В.П. Сергієнка. – К.: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова. 2021. C. 105-124.
Підручники з фізики для закладів середньої осівіти України:
3. Шут М.І, Благодаренко Л.Ю., Андріанов В.М. Історія фізичних досліджень в Україні у навчанні фізики. Навчально-методичний посібник. Частина І. Київ, 2008. 80 с.
4. Шут М.І., Мартинюк М.Т., Благодаренко Л.Ю. Фізика : 7 кл. : підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. К.; Ірпінь, 2010. 184 с. : іл.
5. Шут М.І., Мартинюк М.Т., Благодаренко Л.Ю. Фізика : 9 кл.: підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. Київ.: Ірпінь, 2009. 224 с. : іл.
6. Шут М.І., Мартинюк М.Т., Благодаренко Л.Ю. Фізика: підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. К.; Ірпінь, 2015. 256 с : іл.
7. Шут М.І., Мартинюк М.Т., Благодаренко Л.Ю. Фізика: підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. К.;Ірпінь, 2016. 272 с. : іл..
8. Шут М.І., Мартинюк М.Т., Благодаренко Л.Ю. Фізика: підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. К.; Ірпінь, 2017. 224 с.: іл.
9. Шут М.І., Мартинюк М.Т., Благодаренко Л.Ю. Фізика (рівень стандарту, за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Ляшенка О.І.): підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти К.; Ірпінь, 2018. 276 с.: іл.
Навчально-методичні посібники:
10. Благодаренко Л.Ю.технології особистісно-орієнтованого навчання фізики. Навчально-методисний посібник. К. НПУ, 2005. 112 с.
11. Благодаренко Л.Ю., Мініч Л.В. Якісні тестові завдання з фізики для основної школи. Навчально-методичний посібник. К. Вид-во НПУ імені М.П.Дорагоманова, 2011. 138 с.
Публікації у наукових виданнях, які включені до переліку фахових видань України, до наукометричних баз:
12. Шут М.І., Благодаренко Л.Ю. Проблеми підготовки компетентного вчителя фізики в рамках реалізації проекту «Нова українська школа». Наукові записки Бердянського державного педагогічного університету. Серія:Педагогічні науки. Вип. 3., 2019. С. 432-439. (Index Copernicus )
13. Банак Р.Д., Благодаренко Л.Ю. Організація навчання учнів з використанням Віртуального кабінету фізики/ Р. Банак// Scientific discoveries: projects, strategies anddevelopment:Collection ofscientific papers «ΛΌГOΣ» with Proceeding softhe International Scientificand Practical Conference (Vol.1), October 25, 2019. Edinburgh, UK: European Scientific Platform. – 108-111. //https://ojs.ukrlogos.in.ua/files/journals/4/issues/23/public/23-58. PB.pdf#page=109.
14. Шут М.І., Благодаренко Л.Ю. Реалізація принципу науковості в освітньому процесі з фізики в педагогічних університетах. Збірни кнаукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія педагогічна. Випуск 26. 2020. С. 44-48. (Index Copernicus ).
15. Благодаренко Л.Ю., Мазуркевич О.Я. Вивчення властивостей екзотичних ядер в курсі фізики педагогічних університетів. Збірник наукових праць Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Серія 3. Фізика і математика у вищій і середній школі. Випуск 21. Київ: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2020. С. 3–9.
16. Шут Микола, Благодаренко Людмила, Січкар Тарас. Інноваційний потенціал наукових досліджень на базі педагогічних університетів в освітньому процесі з фізики. Наукові записки Бердянського державного педагогічного університету. Серія : Педагогічні науки : зб. наук. пр. Вип. 2, 2021. – С. 350-357. (Index Copernicus )
17. Петруньок Т., Благодаренко Л. Силабус як засіб підвищення фахової підготовки студентів у закладах вищої будівельної освіти. Фізико-математична освіта: науковий журнал. Том 32, №6. Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка, Фізико-математичний факультетт: редкол. : О.В. Семеніхіна (гол.ред) [та ін]. Cуми: СумДПУ ім.. А.С. Макаренка, 2021. С. 29 – 33. ( Index Copernicus )
18. М.І. Шут, Л.Ю. Благодаренко, Т.Г. Січкар. Забезпечення фундаментальної і прикладної інноваційно-дослідницької спрямованості освітнього процессу з фізики в педагогічних унверситетах. Збірник наукових праць Камя’янець-Подільського національного університету імені Іваана Огієнка. Серія педагогічна. Випуск 27. 2021. С. 53-55. ( Index Copernicus)
19. Петруньок Т., Благодаренко Л. Інноваційні технології будівництва в освітньому прроцесі з фізики у закладах вищої будівельної освіти. Наукові записки Бердянського державного педагогічного університету. Серія : Педагогічні науки : зб. наук. пр. – Вип.1. Бердянськ : БДПУ, 2021. С. 303 – 310. ( Index Copernicus )
20. М.І. Шут, Л.Ю. Благодаренко, Т.Г.Січкар. Першочергові цілі та завдання на шляху реалізації інтегративної моделі природничонаукової і технічної освіти. Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія педагогічна. Кам’янець-Подільський, 2022. Випуск 28. С. 32-25. (Index Copernicus )
21. Л.Ю. Благодаренко, С.Л. Василенко. Модель організації освітнього процесу при вивченні сучасних проблем квантової фізики. Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія педагогічна. Кам’янець-Подільський, 2022. Випуск 28. С. 46-49. (Index Copernicus )
22. Шут М.І., Благодаренко Л.Ю., Січкар Т.Г., Василенко С.Л. Підвищення якості навчання фізики як традиційно актуальна і багатопланова освітня проблема. Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Теорія та методика навчання природничих наук. Вінниця: ВДМУ, 2023. №4. С. 79-88. (Наукове фахове видання категорії «Б»).
23. Волинець Т.В., Благодаренко Л. Ю. Генезис ключових освітніх компетентностей учнів на засадах наступності навчання фізики. Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Теорія та методика навчання природничих наук. Вінниця: ВДМУ, 2023. №4. С. 79-88. (Наукове фахове видання категорії «Б»).
24. Микола Шут, Людмила Благодаренко, Тарас Січкар. Фізична освіта – найважливіший компонент освітньої системи України. Наукові записки Бердянського державного педагогічного університету. Серія: Педагогічні науки. Випуск 3. Бердянськ. 2023. С. 577-586. (https://pedagogy.bdpu.org.ua/).
25. М.І. Шут, Л.Ю. Благодаренко, Т.Г. Січкар. Занепад фізичної освіти в Україні як проблема загальнодержавного значення. Збірник наукових праць Кам’янець Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія педагогічна. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Вип.28: Концептуальні основи розбудови сучасної природничо-математичної та фізико-технологічної освіти. 2023. – с.32 – 35. (Index Copernicus, Google Scholar, CEJSH). https://doi.org/10.32626/2307-4507.2022-28
26. Рокицький М.О., Благодаренко Л.Ю. Інтеграційна модель вивчення предметів природничонаукового циклу. Наукові записки Бердянського державного педагогічного університету. Серія: Педагогічні науки. Випуск 3. Бердянськ. 2023. С.383-391. (Index Copernicus). (https://pedagogy.bdpu.org.ua/).
27. Благодаренко Л.Ю., Василенко С.Л. Касянова Г.В. Системний підхід до розвитку в учнів патріотичних переконань у ході реалізації завдань освітнього процесу з фізики. Збірник наукових праць Кам янець-Подільського Національного Університету імені Івана Огієнка. Випуск 29, Кам янець–Подільський. 2023.С.95-98. (Index Copernicus).
28. Рокицький М.О., Благодаренко Л.Ю. Основні етапи введення учнів у проєктну діяльність з фізики при вивченні предмету «Science». Збірник наукових праць Кам’янець Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія педагогічна. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка. Вип. 29: Дидактичні передумови становлення майбутнього вчителя в умовах інновацій природничо-наукової освіти. 2023. С. 102– 105.(Index Copernicus, Google Scholar, CEJSH). https://doi.org/10.32626/2307-4507.2023-29
29. Микола Шут, Людмила Благодаренко, Тарас Січкар. Мультидисциплінарний підхід як головна умова ефективної реалізації сучасної моделі природничо-наукової освіти в Україні. Збірник наукових праць Кам’янець Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія педагогічна. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка. Вип. 29: Дидактичні передумови становлення майбутнього вчителя в умовах інновацій природничонаукової освіти. 2023. С. 52 – 55.Index Copernicus, Google Scholar, CEJSH. https://doi.org/10.32626/2307-4507.2023-29
30. Тарас Січкар, Максим Рокицький, Галина Рокицька, Людмила Благодаренко, Микола Шут. Фізичні властивості нанокомпозитів ПХТФЕ-ТРГ та ПХТФЕ-ТРГ/SiO2. Математика, інформатика, фізика: наука та освіта. Том 1, № 1, 2024, С. 36 – 47.
31. Микола Шут, Людмила Благодаренко, Тарас Січкар. Підвищення якості підготовки науково-педагогічних кадрів як ключова проблема в галузі фізичної освіти в Україні. Збірник наукових праць К-ПНУ імені Івана Огієнка. Серія педагогічна. К-ПНУ імені Івана Огієнка. 2024. Випуск 30: Проблеми сучасних науково-освітніх трансформацій у підготовці фахівців природничо-математичного профілю. С.39–43. . (Index Copernicus )
32. Людмила Благодаренко, Сергій Василенко. Висвітлення окремих властивостей екзотичних ядер в освітньому процесі з фізики. Збірник наукових праць К-ПНУ імені Івана Огієнка. Серія педагогічна. К-ПНУ імені Івана Огієнка. 2024. Випуск 30: Проблеми сучасних науково-освітніх трансформацій у підготовці фахівців природничо-математичного профілю. С. 77-80. (Index Copernicus )
33. Січкар Т.Г., Рокицький М.О., Благодаренко Л.Ю., Шут А.М. Фізичні властивості епоксидних полімерів процесі отвердження. Фізика аеродисперсних систем. 2024. №62. С. 8-14.
Дисципліни, що викладає:
«Оптика», «Атомна і ядерна фізика», «Загальна фізика», «Методика навчання фізики», «Методика організації шкільного фізичного експерименту», «Організація дослідницької діяльності учнів», «Технології розвитку творчого мислення». «Сучасні технології навчання фізики та астрономії», «Фаховий семінар. Основи професіоналізму вчителя закладу загальної середньої освіти».
Запрошуємо на навчання
👉 Детальніше
Детальніше: Кафедра загальної фізики та методики навчання фізики запрошує на навчання!