Шут Микола Іванович
академік Національної академії педагогічних наук України, професор,
академік АНВО України, доктор фізико-математичних наук, Заслужений діяч науки і техніки України,
відмінник народної освіти України
Освіта і наукова підготовка:
М.І. Шут є відомим в Україні та за її межами фахівцем у галузі дидактики фізики та методики її навчання в закладах вищої та середньої освіти. Він активно займається просвітницької діяльністю у напрямку висвітлення ролі фізики в суспільстві та у житті кожної людини. Масштабна робота виконана М.І. Шутом з формування змісту фізичної освіти у вищій та загальноосвітній школах.
Він брав активну участь у розробленні державних стандартів вищої та загальної середньої освіти і є співавтором чинних навчальних програм з фізики для вищої та загальноосвітньої шкіл. Він є також співавтором концепції створення і впровадження в освітній процес сучасних технічних засобів, протягом багатьох років очолював науково-методичну комісію засобів навчання і шкільного обладнання при Міністерстві освіти і науки України.
Вагомим є внесок Миколи Івановича у формування національного фонду шкільних підручників з фізики, які об’єднані єдиною концепцією і створені на спільній теоретико-методичній основі, а інновації, використані в цих підручниках, спрямовані на формування в учнів цілісної системи знань з фізики. Микола Іванович входить до складу редколегій низки фахових видань, протягом тривалого часу був головним редактором часопису Українського державного університету імені Михайла Драгоманова (серія «Фізика і математика у вищій школі»).
Микола Іванович бере активну участь у підготовці майбутніх учителів і науково-педагогічних працівників. Протягом тривалого часу він очолював спеціалізовану вчену раду Д.26.053.06 в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова зі спеціальностей 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика), теорія та методика навчання (астрономія).
За ініціативи Миколи Івановича при спеціалізованій вченій раді створено науковий семінар з попереднього розгляду дисертацій, який забезпечує високий науковий рівень дисертаційних робіт та постійне поповнення освітньої галузі України висококваліфікованими науково-педагогічними кадрами. Є членом спеціалізованої вченої ради Д 26.053.03 із захисту кандидатських і докторських дисертацій зі спеціальності 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика) в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова, а також членом спеціалізованої вченої ради Д. 18.092.01 із захисту кандидатських і докторських дисертацій зі спеціальностей 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика) та 13.00.04 – професійна освіта у Бердянському державному педагогічному університеті.
Наукові інтереси і наукова діяльність:
Керує роботою Всеукраїнського науково-методичного семінару «Проблеми дидактики фізики у вищій та загальноосвітній школах». Під керівництвом М.І. Шута захищено 5 докторів наук та ____кандидатів наук зі спеціальності «теорія та методика навчання (фізика)».
М.І. Шут є також відомим вченим у галузі молекулярної фізики і теплофізики полімерів і наносистем на їх основі. Під його керівництвом захищено 12 кандидатів фізико-математичних наук. Він має 5 авторських свідоцтв на винаходи. Одним з найвідоміших відкриттів М.І. Шута, яке мало суттєве значення для розвитку фізики і хімії, було відкриття взаємозв’язку структурної і механічної релаксації в полімерах, що дозволило отримувати і досліджувати композити з унікальними електричними та поглинальними властивостями.
М.І. Шут керує роботою наукової школи «Теплові та релаксаційні явища в полімерах і композитах». До складу наукової школи входять науковці, які впродовж багатьох років плідно працюють у галузі теплофізики полімерів, а також забезпечують інтеграцію освітньої і наукової складових у діяльності університетів, що є необхідною умовою якісної підготовки фахівців, а також вагомим чинником становлення наукового й інноваційного потенціалу держави. Діяльність наукової школи М.І. Шута забезпечує системне запровадження в освітній процес результатів наукових досягнень, а також комплексів педагогічних методів та прийомів, спрямованих на постійне залучення студентів до активної науково-дослідницької діяльності.
Наукові публікації:
М.І. Шуту належить понад 400 наукових та навчально-методичних праць які добре відомі науковій громадськості і здійснюють значний вплив на підвищення рівня досліджень у галузі теплофізики, фізики полімерів та дидактики вищої і загальноосвітньої шкіл.
Заслуги Шута М.І. були гідно відзначені державою. Він нагороджений багатьма нагородами, зокрема Почесною грамотою Верховної Ради України, Медаллю А.С. Макаренка, медаллю В.О. Сухомлинського Національної академії педагогічних наук України, медаллю «20 років незалежності України» Міжнародного академічного рейтингу популярності «Золота фортуна», Медаллю Кондратюка Федерації космонавтики України, медалями Гагаріна та Ціолковського Федерації космонавтики України.